Новини Війна Персони Культура Туризм Події Суспільство Спорт

Як дружинам військових подолати стрес – чотири правила

Психологиня пояснила, як дружинам українських захисників втримати психіку на плаву

Фото: Володимир Зеленський/Telegram, Pexels. Колаж: Pro Ukraine

Часто дружини українських військових переживають стрес

Фото: Володимир Зеленський/Telegram, Pexels. Колаж: Pro Ukraine

З початком повномасштабної війни мільйони жінок в Україні стали дружинами, матерями, сестрами й доньками захисників. Втримувати свою психіку на плаву в умовах війни нелегко, але робити це необхідно.

Як дружинам українських військових боротися зі стресом, пояснила психологиня Наталія Умеренкова, пише АрміяInform.

Психологиня радить насамперед за жодних обставин не залишатися наодинці зі своїми переживаннями й звертатись за кваліфікованою допомогою, коли в цьому є потреба.

Відомо, що стрес – це захисна реакція організму на зовнішні подразники. Вона проявляється психічно, фізично, емоційно та дає змогу адаптуватися до змін.

Через стрес можуть виникати труднощі зі сном, напруга, втома, тахікардія, болі, розлади шлунково-кишкового тракту. Крім того, у стані стресу люди часто відчувають гнів, тривогу, не можуть зосередитися, виникають проблеми на роботі чи в повсякденному житті.

Що радять дружинам українських військових для зняття стресу

Наталія Умеренкова задля підтримки свого стану в умовах стресу радить дотримуватися кількох простих правил.

  1. Фізична активність. Психологиня рекомендує додавати в повсякденне життя будь-яку роботу з тілом, яка прийнятна й доступна. Це може бути ранкова зарядка або окремі фізичні вправи, масаж або самомасаж, вправи на розтягнення різних м’язів, йога, гарячий або контрастний душ чи сауна (якщо здоров’я дозволяє). Під час стресових реакцій тіло відчуває напруження, тому фізична активність, яка знімає напругу, буде помічною.
  2. Правильно планувати свій день. Слід робити список великих і малих справ. Також варто усвідомлено споживати інформацію та обмежувати час на моніторинг новин. Це дозволить фокусувати увагу протягом дня на конкретних справах і дасть змогу на певний час перемикати мозок від тривожних думок.
  3. Бути зайнятим тим, що приносить задоволення. Для кожного це якесь своє заняття. Наприклад, прогулянки, розмови з близькими людьми, читання, малювання, перегляд фільмів, вишивання, догляд за рослинами чи тваринами, зустрічі з іншими дружинами військових особисто або у групі підтримки.
  4. Стежити за сном та харчуванням. Якщо два тижні й більше сон тривожний, немає відчуття відновлення після пробудження, більшу кількість часу протягом днів поганий настрій, варто звернутися до лікаря або психолога.

Як спілкуватися з чоловіком, який перебуває на війні

Умеренкова радить жінкам пам’ятати про те, що в бойових умовах у військових може змінюватися емоційний стан. Вони можуть уникати розмов, які стосуються почуттів та переживань, або можуть хотіти поділитися з рідними інформацією про власний емоційний стан. Обидві реакції природні в таких обставинах, у кожного буде своя.

Психологиня радить у будь-якому випадку закінчувати розмову на позитивній ноті, це буде для військового підтримкою. Бо, коли військові знають, що з рідними все добре, й відчувають від них підтримку, це додає їм сил.

Раніше ми писали про те, як підтримати тих, хто пережив окупацію. Також ми розповідали, як підтримати тих, чиї близькі зникли безвісти.

Pro Ukraine в Telegram Pro Гроші в Instagram

Стрічка новин

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.