Новини Війна Персони Культура Туризм Події Суспільство Спорт

Вручення повісток: чи можуть чоловіків силоміць утримувати у військкоматах

Адвокати пояснили, які дії працівників ТЦК та СП незаконні та коли слід викликати поліцію

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Ukraine

Чоловіків не можуть безпідставно утримувати в ТЦК і СП

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Ukraine

Працівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) не мають права утримувати чоловіків без повістки на території військкоматів. Також у чоловіків не можуть відбирати документи чи примушувати щось підписувати.

Про це пише "Фокус".

Якщо чоловіка незаконно затримали, доставили та утримують на території військової частини, то такі дії працівників ТЦК та СП можна кваліфікувати за статтями 141 (Незаконне позбавлення волі або викрадення людини) або 141-1 (Насильницьке зникнення).

Як пояснив адвокат Олександр Камша, такі дії працівників військкоматів можна оскаржити у судовому порядку. Він уточнив, що законодавство дає право особам, які роздають повістки, лише на вручення повісток, а не на будь-які інші дії.

"Необхідно мати на увазі, що вчинення інших дій, наприклад, затримання та/або обшук особи, застосування до особи насильства, обмеження свободи пересування, примусове переміщення до ТЦКСП, не передбачено законодавством, а тому такі дії можуть бути визнані незаконними в судовому порядку", – пояснив Камша.

Як діяти, якщо чоловіка силоміць утримують в ТЦК та СП

Юристи радять наступне:

  • викликати на місце події Нацполіцію та адвоката;
  • написати повідомлення про вчинення кримінального правопорушення – "Завідомо незаконні затримання, привід, домашній арешт або тримання під вартою".

При цьому, адвокат Андрій Шабельніков пояснив, що у випадку незаконного затримання має допомогти саме поліція. А задіяти суд на цьому етапі просто неможливо.

"Оскільки оперативний судовий контроль і забезпечення прав людини передбачені лише у випадку затримання в рамках кримінального провадження", — пояснив Шабельніков.

Що робити, якщо працівники ТЦК та СП застосували силу

На жаль, може статися таке, що військовозобов'язаному завдали тілесних ушкоджень. У такому разі необхідно виконати два важливих кроки:

  • "зняти побої" у медзакладі;
  • звернутися до поліції.

Крім того, надалі можна звернутися в суд, щоб визнати дії працівників ТЦК та СП незаконними, а також щоб стягнути з держави моральну шкоду.

Коли можна відмовитися від повістки

Під час мобілізації існують випадки, коли особа має право не розписуватися за отримання повістки. Зробити це можна за таких обставин:

  • в бланку повістки вказані не всі дані;
  • в повістці вказані неправильні дані отримувача;
  • повістку вручає не уповноважена особа, яка не має печатки.

Якщо чоловік в одному з таких випадків відмовиться від повістки, це буде абсолютно законно. У такому разі представник ТЦК та СП зобов’язаний скласти акт про відмову та передати цей документ на розгляд до військкомату.

Раніше ми писали про те, що робити студенту у разі відмови у відстрочці. Також раніше ми писали про те, що означають категорії у "білому квитку".

Pro Ukraine в Telegram Pro Гроші в Instagram

Стрічка новин

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.