Унікальний код регіону – чим відрізняються вишиванки різних областей України (фото)
В кожному регіоні нашої країни вишиті сорочки мають свої особливості, за допомогою яких можна визначити звідки людина родом

В кожному регіоні вишиванки мають особливі орнаменти
Фото: Pinterest. Колаж: Pro Ukraine
Українську вишиванку називають "кодом нації". Це виникло неспроста. Адже в кожному регіоні країні відрізняються деталі та тематика орнаменту на вишитих сорочках.
До Дня вишиванки сайт Pro Ukraine вирішив розповісти про унікальності сорочок в кожній області України.
2.Вінницька область
3.Дніпропетровська область
4.Донецька область
5.Житомирська область
6.Закарпатська область
7.Запорізька область
8.Івано-Франківська область
9.Київська область
10.Кіровоградська область
11.Луганська область
12.Львівська область
13.Миколаївська область
14.Одеська область
15.Полтавська область
16.Рівненська область
17.Сумська область
18.Тернопільська область
19.Харківська область
20.Херсонська область
21.Хмельницька область
22.Черкаська область
23.Чернівецька область
24.Чернігівська область
25.Автономна Республіка Крим
Волинська область
На вишиванках цього регіону можна побачити різні геометричні фігури. Вони вписуються один в один, утворюючи гармонійний візерунок. Сорочки вишиваються переважно червоною ниткою, також деякі використовують чорну та синю.
Лише у західноволинському регіоні розміщують вузьку смужку вишивки на згині рукава при манжеті. В цій місцевості окрім хрестика використовують занизування. Це дуже давня техніка, завдяки якій можна створити чіткі та прості композиції.

Вінницька область
В цій місцевості вишиванки мають багату кольорову гаму. Кожна сорочка має свій домінуючий колір. Майстрині поєднують ледь не всі техніки та стилі відображення елементів.

Дніпропетровська область
Майстрині з Дніпропетровщині завжди надавали перевагу вишиттю низзю та ажурними мережками. На сорочках вони вишивали хрестиком геометричні та рослинні фігури.
Виріз горловини та манжети рукавів вишивалися кольоровими нитками та чорним плисом. На чоловічій сорочці можна побачити переважно червоний та чорний кольори.

Донецька область
Жителі регіону полюбляли поєднувати на світлих вишиванках червоний та чорний кольори, інколи обирали білі нитки. Сорочки оздоблювалися мережкою. В Донецькій області на вишиванках можна побачити:
- пишні квіти;
- дерева;
- птахів.

Житомирська область
Тут сорочки вишиваються технікою занизуванням та дрібним хрестиком. В цій місцевості полюбляють поєднувати синій, чорний та червоний. Найчастіше на вишиванках можна побачити ромби, хрести, зигзаги та круги. Ці символи мали особливе глибоке значення.
Також на Житомирщині не менш популярні квітково-рослинні орнаменти. Такі символи зустрічалися й на інших предметах народної творчості.

Закарпатська область
В цьому регіоні вишиванки славляться своїм різнобарв'ям. Майже в кожному селі мають "улюблену" гаму. При цьому один колір обов'язково має виділятися.
Найпоширеніші техніки: низинка, кучерявий стіб, пряма та коса гладь. Як привило, вишиванки прикрашали геометричними формами та рослинними мотивами.

Запорізька область
Саме з цього регіону стала популярні чоловіча так звана чумацька сорочка, де лише комір оздоблювався вишивкою. Вони завжди вишивалися добірно. Рукава та комір — лиштвою, а ось позуха — вирізуванням.

Івано-Франківська область
Майстрині прикрашали вишиванки чіткими геометричними фігурами, які часть з'єднувалися в одну широку лінію. В цій місцевості притаманно пишно декорувати рукава. На одній сорочці можна побачити багато технік, як правило це "колення".

Київська область
На сорочках вишивають геометричні візерунки рослин у білих, коралово-червоних або ж чорних барвах. В цій місцевості надають перевагу білим ниткам з вкрапленнями червоного та зеленого. Ними вишивають виноград, ромби та хміль.

Кіровоградська область
Ще з давніх часів на вишиванках Кіровоградщини зображали символіку ранніх землеробів. Також на сорочках вишивали образ Великої богині у вигляді світового дерева та пташки. Крім цього, на вишиванках можна побачити символ двоголового орла.
Наразі на сорочках почали вишивати різнобарвні рослинно-геометризовані орнаментальні мотиви з вазонами, квітами, листям, бутонами.

Луганська область
Майстрині вишивали сорочки з поліхромними візерунками. Вони виконувалися хрестиком і гладдю, нитками різних фактур. Завдяки цьому створюється враження рельєфності.

Львівська область
В цій місцевості вишивка має свою особливість. Тут майстрині залишали білий простір між елементами малюнка. Таким чином сорочка стає легкою та прозорою.
Львівські вишивки виконані стебнівкою та хрестиком. На сорочках зображають символи чорного кольору в поєднанні із жовтим, червоним синім та зеленим.

Миколаївська область
Миколаївські жіночі вишиванки можна відрізнити завдяки чотирикутним вирізом довкола шиї та вільні, без зборок у зап`ясті рукави.
Як правило, в цій місцевості на вишиванках зображують рослинні та зооморфні мотиви. Також можна зустріти лінії, вони використовуються як розмежувальний компонент.

Одеська область
Традиційні одеські вишиванки шили з пухликами з білої бавовняної тканини. Саме завдяки йому рукава сорочки пишні та об'ємні. Верхній край рукавів призбирували, а нижню вишивали геометрично-рослинним візерунком у техніці хрестика. Основними кольорами були переважно червоний, чорний, синій та жовтий. Вузькою смужкою обробляли краї рукавів.

Полтавська область
Полтавські вишиванки вважаються найскладнішими зі всіх українських. Для цього регіону характерна ніжна кольорова гама, пастельні тони. Найчастіше вишивають геометричні та рослинні орнаменти. Щоб підсилити ефект – додавали нитки попелястих кольорів.

Рівненська область
Майстрині цієї місцевості вишивають на сорочках геометричні візерунки червоного кольору з добавкою синього. Тут вишивають у техніці верхоплут, занизування та настилування. Вишивка цього регіону — вишукано проста та чітка за композицією.

Сумська область
Тут сорочки переважно полтавського типу. Вишивка білими нитками гладдю, вирізуванням, набируванням, використання різних видів мережок. Також для цієї місцевості характерні багатоколірні візерунки.
Майстрині вишивали дрібним хрестиком і напівхрестиком. На сорочках зображували геометричні, зооморфні мотиви та рослинно-геометризовані взори.

Тернопільська область
В цій місцевості віддають перевагу геометричним узорам. Також на вишиванках зустрічають пташки та калина.
Тернопільські вишиванки мають чіткі та контрастні візерунки, темних насичених кольорів. На деяких з них є об`ємні елементи. Для вишивки обираються темні насичені кольори.

Харківська область
Вишиванки Харківщини мають рельєф. Адже вони вишиваються різнокольоровими товстими нитками. Унікальністю сорочок є поліхромні візерунки, які виконані хрестиком або напівхрестиком.

Херсонська область
Вишитим сорочкам цієї місцевості притаманний рослинно-квітковий орнамент. Також частими символами на вишиванках були тварини:
- півні;
- олені;
- зозулі;
- коні.
Сорочки часто вишивалися чорними нитками. Деякі обирали й білі нитки.

Хмельницька область
В подільських вишиванках переважає один колір — чорний з украпленнями червоного, жовтого, синього чи зеленого. В цій місцевості надають перевагу техніці вирізування. На вишиванках Хмельниччини можна побачити геометричні орнаменти.

Черкаська область
Для цієї місцевості притаманні вишиванки з геометричними візерунками, які виконувалися дрібними стібками. Крім того, на відміну від інших областей, тут на рукавах жіночих сорочок горизонтально розміщали узорні лінії.
В основному орнаменти вишивалися білим із дрібним вкрапленням чорного та червоного кольорів.

Чернівецька область
У давнину в цій місцевості майстрині вишивали сорочки одним кольором. На вишиванках зображували зооморфні мотиви. Вони виконувалися дрібним хрестом, крученим швом, білою гладдю або штаповкою. Для вишивки використовувалися золоті та срібні нитки, металеві блискітки, шовк та вовна.

Чернігівська область
В цьому краю надають перевагу білим вишивкам. Як правило, на сорочках вишивали рослинний або геометричний орнамент білими нитками або ж з украпленням червоного і чорного. Уся робота виконується дрібними стібками дуже тонкими нитками.

Автономна Республіка Крим
Кримські татарки створювали вишиванки, які відрізнялася від інших. На їхніх сорочках вишиті квітчасті орнаменти з ніжними кольорами.
Головними знаками вишиванок цієї місцевості є:
- вигнута гілка;
- родове дерево;
- гвоздика;
- рози;
- тюльпани;
- марам (дерево життя).

Раніше ми повідомляли, які вишиванки обирають українські політики. Також ми писали, які візерунки мають бути на весільному рушнику.
Сподобалась стаття?